Ako kúpiť auto – kupovať jazdené či nové?

Riešite nákup automobilu? Vo všeobecnosti sa vám otvárajú dve cesty. Vybrať sa môžete zaobstaraním si nového vozidla, veľmi využívanou možnosťou je zadováženie si toho ojazdeného. Obe možnosti majú svoje plusy aj mínusy, pozor si treba dať aj na rôzne úskalia. Ako sa teda nepopáliť?

Nové alebo jazdené?

Mnoho ľudí považuje kúpu ojazdeného vozidla ako rizikové rozhodnutie. V dnešnej dobe tomu už tak nemusí byť, ak si pre tieto služby vyberiete kvalitnú spoločnosť venujúcu sa tejto záležitosti. Risk sa minimalizuje práve pri profesionálnom prieskume trhu a uistení sa, či vám domov príde naozaj ten automobil, aký ste očakávali. A presne tomu sa venujeme aj u nás v Aute na kľúč.

Najväčšou výhodou jazdených vozidiel je ich cena. Pri nových automobiloch si často musíte pripraviť aj viac ako dvojnásobok finančných prostriedkov. Problémom nie je ani kvalitná výbava, pri ktorej si v nových vozidlách poriadne priplatíte. Veľkým benefitom je aj nižší pokles hodnoty. To pozitívne pocítite napríklad pri opätovnom predaji, pri ktorom dokonca môžete aj zarobiť. Ak si kúpite nový model, jeho cena klesá po prvých dňoch prevádzky. 

Nové auto je väčšou istotou, malo by logicky slúžiť oveľa dlhšie. Bezproblémový stav je poistený aj zárukou po dobu často aspoň 4 roky a 100 000 najazdených kilometrov. Tým sa eliminujú obavy z drahších opráv. Pri nových vozidlách nie je problém získať aj výhodný splátkový kalendár, v prvých rokoch teda aj bez neočakávaných servisných výdavkov. Za najväčšiu nevýhodu sa považuje horší pomer hodnoty a ceny a už spomenutá rýchla strata hodnoty. 

Z pohľadu úskalí pri kúpe môžete naraziť pri novom automobile na obmedzený výber pri menšom rozpočte či dlhšia čakacia doba pri vašom vybranom modeli. Ojazdené autá sú spojené so zvýšeným rizikom zlej kúpy, nečakanými poruchami a teda aj vyššími servisnými nákladmi. Tomu sa dá ľahko predísť, ak ich „preklepnutie“ zveríte do našich rúk. Navyše vám ušetríme čas a nervy aj pri prihlásení vozidla a iných byrokratických zaťaženiach. 

Nové modely sa oplatia osobám, ktoré sa v tejto problematike veľmi nevyznajú, čím sa zvyšuje riziko nevýhodnej kúpy. Ak sa vám zvýši tlak pri pomyslení na rôzne poruchy a častejšie servisy, tiež ste na správnom mieste. V druhom prípade odporúčame investíciu pre každého, kto si potrpí na výkonnejšie modely s lepšou výbavou. Jazdenky sa dajú veľmi výhodne nakúpiť v prípade, ak máte našetrených dostatok peňazí v hotovosti. Oplatia sa aj pre osoby, ktoré plánujú neskôr vozidlo predať možno aj výhodnejšie, a tým pádom takýmto spôsobom zaujímavo zarobiť. 

Cenník – dovoz áut z ostatných krajín

+ cena auta v zahraničí 10 000 €
+ cena dovozu v závislosti od krajiny
+ cena prihlásenia (k cene je potrebné pripočítať správny poplatok, prípadne TK a EK) 545 €
Spolu
10 545 € + cena dovozu

Čo sú podstatné parametre vozidla

Každé auto disponuje určitými vlastnosťami, ktoré potencionálnych záujemcov oslovia alebo od nákupu naopak odradzujú. Oboznámiť sa detailnejšie s technickými parametrami ale aj tými špecifickejšími môže byť zásadným faktorom pre úspešnú kúpu. Pri ojazdených automobiloch ich môžete získať kvalitnejšie aj za zaujímavo dostupné ceny. Niektoré sú dôležitejšie, iné môžu byť len akýmsi bonusom. My sme sa pozreli na niekoľko z nich, ktoré sa oplatí sledovať.

Druh paliva 

Pri automobiloch sa rozhodujeme medzi kvapalnými a plynnými palivami. V prvom prípade ide o najpoužívanejší druh, na výber máte benzín a naftu. Dieslové motory prinášajú razantný záťah aj pri nízkych otáčkach, v tých vyšších sú silnejšie benzínové Tie prinášajú aj ďalšie pozitívum, a to o čosi tichší chod. Pri kratších trasách sa odporúča benzínové prevedenie, dieslový sa totiž zohreje trochu neskôr. 

Primárny účel vozidla

Plánujete využívať vozidlo na dlhšie trasy alebo s ním budete jazdiť len v meste? Primárne účely využívania auta sú pri ich výbere mimoriadne dôležité. Rodiny plánujúce časté výlety budú potrebovať o čosi väčšie modely, pri cestách do práce hlavne v prípade väčších miest s problematickým parkovaním sa skôr hodia niečo rozmerovo šikovnejšie. V tomto prípade teda riešime aj druh či veľkosť vozidla. Na výber máte malé, stredné, veľké, SUV, mestské SUV či dokonca rodinný VAN. Pri veľkej a strednej kategórii môžete zvoliť aj verziu combi

Vek vozidla

Pri novom vozidle je tento parameter vyriešený. Ak si však plánujete kúpiť ojazdené auto, ide o jeden z najdôležitejších faktorov. Pri starších vozidlách môže prísť k nárastu rizika možných častejších porúch a následných servisných výdavkov. Odborníci na túto tému ale vedia vybrať aj modely starších ročníkov v naozaj dobrom stave za výhodnú cenu. Vždy však treba mať na zreteli aj finančné možnosti. Zaujímavou informáciou je fakt, že najviac si dokážu udržať cenu trojročné až štvorročné vozidlá.

Najazdené kilometre

Ide o individuálnu záležitosť. Dnešné motory sú stavané na niekoľko stoviek najazdených kilometrov. Dôležité je, ako sa o auto predchádzajúci majiteľ staral a ako tak budete činiť aj vy. Premyslite si, koľko plánujete ročne najazdiť a ako dlho chcete toto auto vlastniť. Vychádza vám to? Potom ste na dobrej ceste k úspešnému nákupu.

Druh prevodovky

Postupný technologický progres dovolil považovať automatické prevodovky za dostatočne úsporné z pohľadu spotreby aj v porovnaní s tými manuálnymi. O čosi vyššia spotreba je v tomto prípade pri starších ojazdených vozidlách, napríklad s výrobou okolo roku 2000. Pozor však na to, že automatické prevodovky môžu byť nákladnejšie na servis. 

Pohon

Na výber máte pohon 4×4 alebo dvoch kolies. Rozhodnutie je pomerne jednoduché. Stačí si premyslieť, či naozaj potrebujete prvú možnosť. Tu rozhoduje lokalita bývania a plánované využívanie vozidla. 

Výbava

Tu vám veľmi neporadíme, predsa len vy viete najlepšie, čo vám bude vyhovovať a čo reálne využijete. O čosi lepšie možnosti máte pri ojazdených vozidlách, ktoré v lepšej výbave získate oveľa výhodnejšie. Nové autá sú vo vyššej výbave pomerne drahé. 

Čo si treba všímať pri kúpe ojazdeného vozidla

Základom je myslieť vopred. Aj tu platí, že výzor nie je všetko, radšej sa uistite, že vás v budúcnosti nemilo neprekvapí určitá nákladná porucha. Ak nemáte skúsenosti s nákupom ojazdených vozidiel, vyhľadajte pomoc u odborníkov. Aj v spoločnosti Auto na kľúč vám poskytneme maximálnu spoluprácu pri výbere toho správneho auta presne podľa vašich pokynov a predstáv. Vy si len ujasnite to, na aký účel ho budete najčastejšie využívať a aké sú vaše finančné možnosti. Dôležité sú aj vyššie spomenuté parametre, ktoré vás priblížia k úspešnému nákupu. V meste sa vám bude hodiť skôr menšie vozidlo s lepšími možnosťami pri parkovaní či pri obratnosti v úzkych uliciach s nižšou spotrebou. Početnejšie rodiny plánujúce častejšie výlety budú zrejme potrebovať vo vnútri vozidla viac priestoru a výhodou by mal byť aj naftový motor. 

Kde hľadať a kupovať ojazdené vozidlo

Máte viacero možností. Možno sa vám zapáčilo vozidlo vášho známeho, ktorý plánuje zakúpiť nové, zaujímavou cestou je aj inzerát. Na Slovensku je dostupných viacero bazárov, kde na rozdiel od inzerátu si viete auto „preklepnúť“ o čosi lepšie. Pri dovoze starších áut si treba dávať pozor na inzertné ponuky. Nikdy neviete, či je konkrétna fotografia autentická a odráža aktuálny stav jazdenky. Zahraničie ale určite ponúka nepomerne širší výber týchto áut. Máte možnosť viacerých variácií pri výbave ale aj dizajne. Stretnúť sa však môžete s prípadmi zmenených rokov výroby, neodvedených DPH alebo pretočených tachometrov. Tieto problémy vám dokážeme eliminovať u nás v Aute na kľúč. 

Na čo si dať pozor

Nechajte si skontrolovať alebo sami si preverte rok výroby, ktorý nájdete zaznamenaný na sklách alebo na výrobnom štítku či nádobách na kvapaliny, viacerých dielcoch a bezpečnostnom páse. Uistite sa, či je VIN kód totožný so štítkom, ide o jedny z najdôležitejších identifikačných znakov. Ak sú odlišné, pýtajte sa na dôvod. Nahliadnuť môžete aj do servisnej knižky a požiadajte o informácie ohľadom počtu predošlých majiteľov. Vyžiadajte si aspoň dva kľúče od vozidla či zabezpečovacích zariadení a imobilizéra. 

Celkový vzhľad interiéru a exteriéru veľa napovie o tom, ako sa predošlí majitelia o vozidlo starali. Zlý stav môže predpovedať poruchy. Preverte funkčnosť klimatizácie, elektrických zariadení, najviac namáhaných častí ako sú volant, pedále či ručná brzda, stav laku, airbagy, možné zatopenie vozidla a iné dôležité záležitosti.   

Kúpa jazdenky cez auto na kľúč zo zahraničia

Sprostredkujeme vám dovoz áut z viacerých krajín, z ktorých je najpopulárnejšie Nemecko. V rámci týchto služieb vám pomôžeme s komplexným procesom, ktorý zahŕňa napríklad výber vozidla podľa vašich predstáv a pokynov, jeho preverenie, samotný nákup, možnosti pri financovaní, bezpečný dovoz a pre vás zdĺhavé prihlasovanie spojené s inou byrokratickou záťažou. Pozitívnou novinkou je aj možnosť dojednania predĺženej záruky až na 36 mesiacov. 

Zaujímavým bonusom je možnosť zapožičania si prevoznej značky s komplexnou platnou dokumentáciou umožňujúcou riadne využívanie v rámci Európskej únie (so zabezpečenou a zaplatenou diaľničnou známkou a PZP v našej krajine). Spoľahnite sa na bezpečný dovoz auta zo zahraničia priamo k vám domov a vy o môžete začať okamžite využívať. My sa postaráme bez vášho zaťaženia o prihlásenie, STK, kontrolu originality, emisnú kontrolu či všetky zdĺhavé administratívne konania na okresných úradoch. Všetko nám to bude trvať maximálne 5 pracovných dní. 

Mám záujem o cenovú ponuku

Zaujíma Vás koľko by stál kompletný dovoz vozidla s prihlásením alebo máte bližšiu predstavu o vozidle, ale nemáte vybraté žiadne konkrétne? Stačí vyplniť jeden z dvoch formulárov a my Vám našu odpoveď zašleme do 24 hodín.
Máte vyhliadnuté konkrétne vozidlo?
alebo
Máte svoju špecifickú predstavu?

Ak máte vyhliadnuté konkrétne vozidlo či sa rozhodujete medzi viacerými vozidlami, stačí pokiaľ nám cez formulár nižšie pošlete odkaz na inzerát spolu s informáciou vrámci ktorého okresu by sa vozidlo registrovalo. Následne cenovú ponuku od nás obdržíte do 24 hodín.

Máte svoju špecifickú predstavu? Prostredníctvom formuláru nižsie nám môžete upresniť svoju predstavu o vysnívanom vozidle a my Vám vypracujeme ponuku vozidiel podľa Vašej špecifikácie.


* povinné položky

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Jozef E.

02.05.2024

Dakujem pracovnikom Autonakluc za rychle a profesionalne sluzby pri prihlaseni mojho vozidla dovezeneho z Nemecka. Som nesmierne rad, ze som uveril odporucaniu mojho kamarata a vyuzil vase sluzby. DAKUJEM.

Daniela S.

24.04.2024

Bola som veľmi spokojná so službami spoločnosti Auto na kľúč. Všetko prebehlo veľmi rýchlo a hladko, od začiatku až po koniec. Oceňujem ich profesionalitu a zákaznícky prístup, ktorý presiahol moje očakávania. S prepisom môjho auta z Nemecka mi veľmi pomohli a celý proces bol bez akýchkoľvek komplikácií. Určite odporúčam ich služby každému, kto hľadá spoľahlivého partnera pri prepise vozidiel. Veľká vďaka celému tímu!

Marcel D.

22.04.2024

Dakujem za sluzby , vsetko prebehlo rychlo a bez problemov , aj predlzenie pozicania prenosnej znacky , aj komunikacia na jednotku ! Odporucam

Peter G.

19.04.2024

Veľká spokojnosť. Silno odporúčam. ŠPZtky na auto individuálne dovezené z Nemecka vybavené za 4 dni. Hlboká poklona. Veľmi pekne ĎAKUJEM.

Radovan K.

16.04.2024

5* sluzby. Velmi profesionalny, ochotny a extremne promptny pristup. Odpoved cez email som mal vzdy max do 5min. Chalani naozaj vedia co a ako robia, ochotne a trpezlivo mi odpovedali aj na otazky mozno otravne, mimo “temy”. 100% plati ma com sa dohodnete. (dovoz auta z DE).

Marian K.

13.04.2024

Skvela spolupraca, profesionalny pristup a kvalitne sluzby. Zaroven velmi prozakaznicky pristup. Podarilo sa mi omylom nevratit dokumenty k znacke ale vyriesili sme to k spokojnosti oboch stran s velmi dobrym pristupo zo strany timu z Auto na kluc. Odporucam ich sluzby. Vyuzil som 2 krat v kratkom slede. Dakujem celemu timu, urcite vyuzijem aj nabuduce.

Patrik J.

05.04.2024

Veľmi seriózni a ústretoví. Zaobstarali mi auto podľa mojich predstáv a všetko prebehlo v poriadku a rýchlo. Veľká spokojnosť.

Ľuboš J.

29.02.2024

Som veľmi spokojný. Všetko prebehlo hladko a o všetko sa postarali. Odporúčam. Ďalšie auto budem isto brat tieť cez Auto na klúč ;)

Pavol K.

17.02.2024

Tuto firmu sme si vyhliadli podla recenzií a môžem povedať, že sme urobili správne rozhodnutie. Dali sme si doviezť auto z nemecka a prihlasit do evidencie. Všetko klaplo na jednotku. Bolo to naozaj auto na kľúč. Komunikacia bola profesionalna, rýchle reakcie na poslané emaily, bolo dodržané všetko na čom sme sa dohodli, ... proste fantázia. Klobúk dole. Ešte raz ďakujeme Auto na kľúč

Martin D.

13.02.2024

Veľmi príjemný a profesionálny prístup. Nápomocný, flexibilný a ústretový pri riešení "komplikácii". Určite využijem ich služby aj v budúcnosti...

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.