Nastáva čas na prezutie pneumatík. Ako je to v jednotlivých krajinách?

Blíži sa zimné obdobie, čo pre (dôsledných) slovenských vodičov znamená prezutie pneumatík z letných na zimné. Rozhodne si prezutie pneumatík nenechávajte na poslednú chvíľu. Pneuservisy bývajú v tomto období často vyťažené a najbližší termín sa Vám môže ujsť kľudne až o mesiac. Nielenže by ste ohrozovali vlastnú bezpečnosť a účastníkov na cestách, polícia má právo Vám udeliť pokutu alebo dokonca zakázať pokračovať v jazde.

Slovenská republika

Na Slovensku Zákon č. 8/2009 Z.z zákon o cestnej premávke § 38 odsek (1) ukladá povinnosť mať na vozidle (kategórie M1 a N1) na všetkých nápravách zimné pneumatiky, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm, odporúčaná aspoň 4 mm.

Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a taktiež v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

  • Česká republika
  • Nemecko
  • Rakúsko
  • Maďarsko
  • Poľsko
  • Belgicko
  • Holandsko
  • Luxembursko
  • Taliansko
  • Švajčiarsko

V jednotlivých krajinách majú pravidlá nastavené odlišne. Niekde sú zimné pneumatiky povinné, niekde sú len odporúčané, v niektorých sú povinné len zimné reťaze. Pred vycestovaním do zahraničia za dovolenkou alebo pre našich zákazníkov, ktorí využívajú prevozné značky na dovoz vozidiel si odporúčame pozrieť jednotlivé krajiny, cez ktoré budete prechádzať a ich pravidlá.

Česká republika

Naši českí susedia to majú nastavené podobne ako na Slovensku. Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, § 40a odsek (1) ukladá povinnosť mať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 31. marca, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad, námraza alebo je možné predpokladať, že takýto jav nastane. Niektoré úseky sú označené dopravnou značkou „zimní výbava“, kde je povinné mať zimné pneumatiky za akéhokoľvek počasia.

Nemecko

V Nemeckých zákonoch nie je uvedené obdobie, kedy je povinné mať na vozidle zimné pneumatiky. Zákony však vodičovi ukladajú povinnosť mať auto prispôsobené aktuálnym podmienkam na ceste. Okrem zimných pneumatík netreba zabúdať ani na nemrznúcu zmes v ostrekovačoch.

Rakúsko

Podľa právnej úpravy pre motorové vozidlá z roku 1967 § 102 odsek (8a) článok 2 je vodič v Rakúsku povinný mať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 15 marca, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Tak ako aj v prípade Nemecka, je potrebné mať okrem zimných pneumatík aj zimnú zmes v ostrekovačoch. V Rakúsku túto povinnosť netreba brať na ľahkú váhu, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 5 000 €. Špeciálne v Rakúsku je potrebné dbať na hĺbku dezénu. Minimálna povolená hĺbka je 4 mm.

Maďarsko

Jednou z krajín, kde nie sú povinné zimné pneumatiky je Maďarsko. Štát ich iba odporúča. Jedinou povinnosťou zimnej výbavy vozidla sú snehové reťaze. Platí to aj pre cudzincov. Pokiaľ by sa pri kontrole prišlo na to, že sa nenachádzajú vo vozidle, nemusí byť umožnený vstup do krajiny.

Poľsko

V Poľsku sú k vozidlám na cestách počas zimným mesiacoch maximálne benevolentní. Nie je žiadny zákon, ktorý by ukladal povinnosť zimných pneumatík alebo zimnej výbavy. Ako aj v prípade Maďarska, zimné pneumatiky sú len odporúčané.

BENELUX (Belgicko, Holandsko, Luxembursko)

V Luxembursku sú zimné pneumatiky povinné od 1. októbra 2012 iba v prípade, že sa na  vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza, alebo ľad. V Holandsku a v Belgicku zatiaľ nie sú zimné pneumatiky povinné, no štát ich odporúča všetkým vodičom prezutie pneumatík.

Taliansko

V Taliansku sú povinné zimné pneumatiky iba na niektorých úsekoch, alebo ak to prikazuje dopravná značka. Ak vozidlo disponuje protišmykovým systémom, sú povolené aj letné pneumatiky s reťazami. Samozrejme štát ale odporúča vodičom prezutie pneumatík.

Švajčiarsko

Švajčiari nemajú povinné zimné pneumatiky, avšak v prípade vzniku nehody nesú vodiči s letnými pneumatikami zodpovednosť. Platí to aj pre vodičov so zimnými pneumatikami s hĺbkou dezénu menšou ako 4 mm.


KRAJINAPOVINNÉ/NEPOVINNÉ
Slovenská republikapovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Nemeckopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Rakúskopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Česká republikapovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
alebo označenia cesty dopravnou značkou „zimní výbava“
Maďarskonepovinné
Poľskonepovinné
Luxemburskopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Holandskonepovinné
Belgickonepovinné
Talianskopovinné
iba na niektorých úsekoch alebo v prípade dopravnej značk
y
Švajčiarskonepovinné

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Eugen K.

09.05.2023

Velmi profesionalny a ustretovy pristup. Chalani komunikovali rychlo a robili vsetko preto aby proces dovozu a predaja prebehol k mojej spokojnosti.

Filip K.

23.04.2023

Potreboval jsem prevozku na Teslu z Vidne do Brna. Panove mi max. vysli vstric a to i pres velkou poptavku na konci 3/2023 tak (hlavne) i pres me neustale zmeny terminu zapujceni. Vse probehlo vyborne a Auto na kluc mohu jen doporucit.

Milan V.

16.04.2023

Veľmi profesionálny prístup, rýchla odpoveď, príjemný rozhovor a celkovo dobrý dojem z komunikácie. Prevoznú značku na vozík som potreboval doručiť do zahraničia - Slovinsko. Doručená bola extrémne rýchlo. Ďakujem tímu "Auto na kľúč" za pomoc.

Martin K.

13.04.2023

Cez Auto na kľúč som si nechal doviezť vozidlo z Nemecka. Celý dovoz vrátane administratívnych úkonov a registrácie bol vybavený nad očakávania - profesionalita, rýchle reakcie pri komunikácii (odpovede na emaily v priebehu minút), zastrešenie kompletného procesu, ušetrenie na registračnom poplatku (netušil som, že na mild-hybrid sa tiež vzťahuje znížená sadzba na hybridy), maximum vecí vybavených elektronicky mailom/telefonicky (okrem odovzdania splnomocnenia na prihlasovanie a samotného prevzatia vozidla 😅). Ešte aj poistenie mi dokázali sprostredkovať, takže bol skutočne "na kľúč". 100% spokojnosť.

Lukáš D.

03.04.2023

Absolútna profesionalita a ústretovosť počas celého procesu od výberu vozidla až po jeho doručenie, klient je informovaný o každom kroku. Pokojne môžem povedať, že prejdú aj tú pomyselnú ‘extra míľu’ k spokojnosti zákazníka. Vrelo odporúčam.

Marcel A.

03.04.2023

Nedávno som si dal doviesť auto cez tuto spoločnosť. Všetko prebehlo bezstarostne a pristupovali k mojej zákazke profesionálne. Pokiaľ si plánujete doviezť auto zo zahraničia, tak odporúčam cez tuto spoločnosť. Ďakujem za výborne služby a prajem veľa úspechov.

Ivan B.

01.04.2023

Vzdy vyborny pristup a ochota vyjst v ustrety, aj ked clovek nieco zhana na poslednu chvilu. Uz po niekolky krat vyuzite sluzby a vzdy len spokojnost. :)

Michal G.

12.03.2023

Pre Auto na Kľúč sme sa rozhodli hlavne vďaka referenciám ktoré sme o nich čítali. A skutočne môžem spokojne napísať, že všetko zvládli profesionálne bez zaváhania či zaškrípania. Nechali sme si doviezť auto zo zahraničia a od prvého kontaktu až po odovzdanie auta všetko zastrešili a z nasej strany je maximálna spokojnosť zo službami ktoré ponúkajú a dávam im veľký palec hore. Môžem im len zaželať nech ich takýto entuziazmus a zanietenie byť najlepší v tom čo robia neopúšťa a nech sa im darí. Ešte raz ďakujeme.

Martin Š.

01.03.2023

Excelentné vybavenie prihlasenia auta, rýchle a zhovievavé jednanie, určite odporúčam aj ďalším ušetríte si kopec času 👌

Rastislav S.

23.03.2023

Profesionálny prístup, bez čakania mila a prívetiva komunikácia konečne niekto kto si váži zákazníka dúfam že na Slovensku bude viac firiem ako auto na kľúč vrelo odporúčam

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.