Nastáva čas na prezutie pneumatík. Ako je to v jednotlivých krajinách?

Blíži sa zimné obdobie, čo pre (dôsledných) slovenských vodičov znamená prezutie pneumatík z letných na zimné. Rozhodne si prezutie pneumatík nenechávajte na poslednú chvíľu. Pneuservisy bývajú v tomto období často vyťažené a najbližší termín sa Vám môže ujsť kľudne až o mesiac. Nielenže by ste ohrozovali vlastnú bezpečnosť a účastníkov na cestách, polícia má právo Vám udeliť pokutu alebo dokonca zakázať pokračovať v jazde.

Slovenská republika

Na Slovensku Zákon č. 8/2009 Z.z zákon o cestnej premávke § 38 odsek (1) ukladá povinnosť mať na vozidle (kategórie M1 a N1) na všetkých nápravách zimné pneumatiky, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm, odporúčaná aspoň 4 mm.

Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a taktiež v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

  • Česká republika
  • Nemecko
  • Rakúsko
  • Maďarsko
  • Poľsko
  • Belgicko
  • Holandsko
  • Luxembursko
  • Taliansko
  • Švajčiarsko

V jednotlivých krajinách majú pravidlá nastavené odlišne. Niekde sú zimné pneumatiky povinné, niekde sú len odporúčané, v niektorých sú povinné len zimné reťaze. Pred vycestovaním do zahraničia za dovolenkou alebo pre našich zákazníkov, ktorí využívajú prevozné značky na dovoz vozidiel si odporúčame pozrieť jednotlivé krajiny, cez ktoré budete prechádzať a ich pravidlá.

Česká republika

Naši českí susedia to majú nastavené podobne ako na Slovensku. Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, § 40a odsek (1) ukladá povinnosť mať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 31. marca, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad, námraza alebo je možné predpokladať, že takýto jav nastane. Niektoré úseky sú označené dopravnou značkou „zimní výbava“, kde je povinné mať zimné pneumatiky za akéhokoľvek počasia.

Nemecko

V Nemeckých zákonoch nie je uvedené obdobie, kedy je povinné mať na vozidle zimné pneumatiky. Zákony však vodičovi ukladajú povinnosť mať auto prispôsobené aktuálnym podmienkam na ceste. Okrem zimných pneumatík netreba zabúdať ani na nemrznúcu zmes v ostrekovačoch.

Rakúsko

Podľa právnej úpravy pre motorové vozidlá z roku 1967 § 102 odsek (8a) článok 2 je vodič v Rakúsku povinný mať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 15 marca, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Tak ako aj v prípade Nemecka, je potrebné mať okrem zimných pneumatík aj zimnú zmes v ostrekovačoch. V Rakúsku túto povinnosť netreba brať na ľahkú váhu, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 5 000 €. Špeciálne v Rakúsku je potrebné dbať na hĺbku dezénu. Minimálna povolená hĺbka je 4 mm.

Maďarsko

Jednou z krajín, kde nie sú povinné zimné pneumatiky je Maďarsko. Štát ich iba odporúča. Jedinou povinnosťou zimnej výbavy vozidla sú snehové reťaze. Platí to aj pre cudzincov. Pokiaľ by sa pri kontrole prišlo na to, že sa nenachádzajú vo vozidle, nemusí byť umožnený vstup do krajiny.

Poľsko

V Poľsku sú k vozidlám na cestách počas zimným mesiacoch maximálne benevolentní. Nie je žiadny zákon, ktorý by ukladal povinnosť zimných pneumatík alebo zimnej výbavy. Ako aj v prípade Maďarska, zimné pneumatiky sú len odporúčané.

BENELUX (Belgicko, Holandsko, Luxembursko)

V Luxembursku sú zimné pneumatiky povinné od 1. októbra 2012 iba v prípade, že sa na  vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza, alebo ľad. V Holandsku a v Belgicku zatiaľ nie sú zimné pneumatiky povinné, no štát ich odporúča všetkým vodičom prezutie pneumatík.

Taliansko

V Taliansku sú povinné zimné pneumatiky iba na niektorých úsekoch, alebo ak to prikazuje dopravná značka. Ak vozidlo disponuje protišmykovým systémom, sú povolené aj letné pneumatiky s reťazami. Samozrejme štát ale odporúča vodičom prezutie pneumatík.

Švajčiarsko

Švajčiari nemajú povinné zimné pneumatiky, avšak v prípade vzniku nehody nesú vodiči s letnými pneumatikami zodpovednosť. Platí to aj pre vodičov so zimnými pneumatikami s hĺbkou dezénu menšou ako 4 mm.


KRAJINAPOVINNÉ/NEPOVINNÉ
Slovenská republikapovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Nemeckopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Rakúskopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Česká republikapovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
alebo označenia cesty dopravnou značkou „zimní výbava“
Maďarskonepovinné
Poľskonepovinné
Luxemburskopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Holandskonepovinné
Belgickonepovinné
Talianskopovinné
iba na niektorých úsekoch alebo v prípade dopravnej značk
y
Švajčiarskonepovinné

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Branislav B.

24.11.2023

Veľmi šikovní chlapci! Odporúčam. Ich služby ešte určite využijem.

Marek S.

24.11.2023

Vsetko prebehlo uplne hladko. O vsetkych krokoch som bol informovany. Velka spokojnost. Odporucam

Dalimir H.

15.11.2023

Maximálna spokojnosť. Mozem len odporučiť. Potreboval som znacky na 1.den do zahranicia a 3 dni na SVK a vzhladom na chybajuci dokument som si musel znacky pre SVK predlzit o dalsie 3 dni. Po kratkom a milom telefonate to bolo vybavene. V buducnosti vyuzijem sluzby tejto firmy opatovne. Ak by sa dalo tak dam 6 hviezd za pristup a komunikaciu.

Viktoriia T.

14.11.2023

10/10 Prenajimala som si prevozne značky po EÚ a aj slovenské, všetko bolo vybavené hneď ten deň..keď som potrebovala predĺžiť - žiaden problém nebol, vybavili sme telefonicky. Najlepšia cena

Kristína J.

13.10.2023

Požičiavala som si od nich prevozné značky. Môžem len odporučiť. TOP komunikácia, TOP servis, extrémne rýchle vrátenie zálohy. Kiež by bolo takýchto firiem na Slovensku viac. 👍🏻🫶🏻

Richard K.

12.10.2023

Musím uznať, že som bol prekvapený úrovňou služieb. Serióznosť, flexibilita, rýchlosť a transparentnosť. Spoločnosť vybavila naozaj všetko na kľúč vrátane financovania. Je pravda, že auto uvidíte prvý krát pri preberaní, ale spoľahol som sa ani nesklamal. Môžem len odporučiť.

Ladislav M.

08.10.2023

Naozaj to fungovalo tak ako sa prezentuju “Auto na kluc”. Po dohode firma vsetko spolahlivo vybavila, prevzal som kluce od prihlaseneho auta so znackami a odporucanim poistenia a uzivam si jazdu v novom aute. Vdaka chlapci.

Hans v. E.

03.10.2023

Ďakujeme Janovi za profesionálne a rýchle vybavenie nášho obchodu a prejavenú dôveru v nás. Komunikácia bola od začiatku veľmi príjemná a jasná. Dúfame, že v blízkej budúcnosti s vami opäť obchodujeme! Auto na kľúč môžem len odporučiť, bola to veľmi pozitívna skúsenosť.

Rudolf M.

27.09.2023

Oceňujem profesionalitu celého tímu a ochotu poradiť. Dal som si prihlásiť auto, ktoré som si doviezol zo zahraničia, prihlásili mi ho do 5 pracovných dní, tak ako sľúbili, auto som mal pri tom stále k dispozícii, na od nich požičaných prevozných značkách.

Richard H.

23.09.2023

Ochota/komunikácia/proklientsky servis 100%….hľadali sme firmu, ktorá by nám doviezla auto zo zahraničia a keďže sme podľa výborných recenzií natrafili na autonakluc oslovili sme ich na vypracovanie cenovej ponuky, od tohto momentu bola komunikácia z ich strany na veľmi profesionálnej úrovni so snahou vyhovieť všetkým požiadavkám (ba dokonca má klient pocit, akoby dostal niečo naviac)….v prípade, že v budúcnosti budeme kupovať ďalšie auto, určite ich oslovíme znova 5*

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.