Nastáva čas na prezutie pneumatík. Ako je to v jednotlivých krajinách?

Blíži sa zimné obdobie, čo pre (dôsledných) slovenských vodičov znamená prezutie pneumatík z letných na zimné. Rozhodne si prezutie pneumatík nenechávajte na poslednú chvíľu. Pneuservisy bývajú v tomto období často vyťažené a najbližší termín sa Vám môže ujsť kľudne až o mesiac. Nielenže by ste ohrozovali vlastnú bezpečnosť a účastníkov na cestách, polícia má právo Vám udeliť pokutu alebo dokonca zakázať pokračovať v jazde.

Slovenská republika

Na Slovensku Zákon č. 8/2009 Z.z zákon o cestnej premávke § 38 odsek (1) ukladá povinnosť mať na vozidle (kategórie M1 a N1) na všetkých nápravách zimné pneumatiky, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm, odporúčaná aspoň 4 mm.

Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a taktiež v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

  • Česká republika
  • Nemecko
  • Rakúsko
  • Maďarsko
  • Poľsko
  • Belgicko
  • Holandsko
  • Luxembursko
  • Taliansko
  • Švajčiarsko

V jednotlivých krajinách majú pravidlá nastavené odlišne. Niekde sú zimné pneumatiky povinné, niekde sú len odporúčané, v niektorých sú povinné len zimné reťaze. Pred vycestovaním do zahraničia za dovolenkou alebo pre našich zákazníkov, ktorí využívajú prevozné značky na dovoz vozidiel si odporúčame pozrieť jednotlivé krajiny, cez ktoré budete prechádzať a ich pravidlá.

Česká republika

Naši českí susedia to majú nastavené podobne ako na Slovensku. Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, § 40a odsek (1) ukladá povinnosť mať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 31. marca, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad, námraza alebo je možné predpokladať, že takýto jav nastane. Niektoré úseky sú označené dopravnou značkou „zimní výbava“, kde je povinné mať zimné pneumatiky za akéhokoľvek počasia.

Nemecko

V Nemeckých zákonoch nie je uvedené obdobie, kedy je povinné mať na vozidle zimné pneumatiky. Zákony však vodičovi ukladajú povinnosť mať auto prispôsobené aktuálnym podmienkam na ceste. Okrem zimných pneumatík netreba zabúdať ani na nemrznúcu zmes v ostrekovačoch.

Rakúsko

Podľa právnej úpravy pre motorové vozidlá z roku 1967 § 102 odsek (8a) článok 2 je vodič v Rakúsku povinný mať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 15 marca, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Tak ako aj v prípade Nemecka, je potrebné mať okrem zimných pneumatík aj zimnú zmes v ostrekovačoch. V Rakúsku túto povinnosť netreba brať na ľahkú váhu, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 5 000 €. Špeciálne v Rakúsku je potrebné dbať na hĺbku dezénu. Minimálna povolená hĺbka je 4 mm.

Maďarsko

Jednou z krajín, kde nie sú povinné zimné pneumatiky je Maďarsko. Štát ich iba odporúča. Jedinou povinnosťou zimnej výbavy vozidla sú snehové reťaze. Platí to aj pre cudzincov. Pokiaľ by sa pri kontrole prišlo na to, že sa nenachádzajú vo vozidle, nemusí byť umožnený vstup do krajiny.

Poľsko

V Poľsku sú k vozidlám na cestách počas zimným mesiacoch maximálne benevolentní. Nie je žiadny zákon, ktorý by ukladal povinnosť zimných pneumatík alebo zimnej výbavy. Ako aj v prípade Maďarska, zimné pneumatiky sú len odporúčané.

BENELUX (Belgicko, Holandsko, Luxembursko)

V Luxembursku sú zimné pneumatiky povinné od 1. októbra 2012 iba v prípade, že sa na  vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza, alebo ľad. V Holandsku a v Belgicku zatiaľ nie sú zimné pneumatiky povinné, no štát ich odporúča všetkým vodičom prezutie pneumatík.

Taliansko

V Taliansku sú povinné zimné pneumatiky iba na niektorých úsekoch, alebo ak to prikazuje dopravná značka. Ak vozidlo disponuje protišmykovým systémom, sú povolené aj letné pneumatiky s reťazami. Samozrejme štát ale odporúča vodičom prezutie pneumatík.

Švajčiarsko

Švajčiari nemajú povinné zimné pneumatiky, avšak v prípade vzniku nehody nesú vodiči s letnými pneumatikami zodpovednosť. Platí to aj pre vodičov so zimnými pneumatikami s hĺbkou dezénu menšou ako 4 mm.


KRAJINAPOVINNÉ/NEPOVINNÉ
Slovenská republikapovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Nemeckopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Rakúskopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Česká republikapovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
alebo označenia cesty dopravnou značkou „zimní výbava“
Maďarskonepovinné
Poľskonepovinné
Luxemburskopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Holandskonepovinné
Belgickonepovinné
Talianskopovinné
iba na niektorých úsekoch alebo v prípade dopravnej značk
y
Švajčiarskonepovinné

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Filip K.

02.01.2023

Maximálna spokojnosť. Profesionálny prístup a seriózne jednanie. Určite odporúčam.

Igor D.

21.12.2022

So službami tímu z Auto na kľúč sme veľmi spokojní a rozhodne každému odporúčame. Zvlášť vysoko hodnotím perfektnú komunikáciu, čo nebýva ešte stále u nás zvykom.

Martin D.

14.12.2022

Sluzby na maximalnej urovni. Vyborna komunikacia, promptne reakcie. Vrelo odporucam.

Mária B.

09.12.2022

Auto na kľúč môžeme odporučiť ako zodpovednú, expresnú a absolútne spoľahlivú firmu, ktorá nám okolo kúpy auta vybavila absolútne všetko. Zapožičala nám prepravné značky, pripravili všetky potrebné dokumenty v absolútne top čase pre prihlásenie auta na značky a doniesli vozidlo pred naše dvere. Komunikovali s nami na úrovni a spravili pre nás maximum, napriek nepríjemnému a komplikovanému predajcovi v Nemecku. Túto firmu vrelo odporúčame, sú cenovo dostupný a doslova vždy poruke, či je sviatok alebo víkend. Ďakujeme

Ladislav J.

30.11.2022

Už nejaký čas využívam ich služby a som maximálne spokojný, ...profesionalita, korektné jednanie, flexibilita ich vystihujú....môžem len vrelo odporučiť

Erik P. A.

28.11.2022

Môžem len odporučiť. Skvelá komunikácia, prevozné značky mi vybavili aj v sobotu, ochotne mi ich aj namontovali na auto. Vrátnu zálohu mi vrátili do 2 minút od zaslania čísla účtu. Za mna 11/10!

Martin H.

22.11.2022

Odporúčam. Spoľahlivá, kvalitná a rýchla služba. Kontaktoval som spoločnosť v nedeľu večer a v pondelok skoro ráno bolo všetko nachystané, tak ako sme sa dohodli. Ďakujem za spoluprácu.

Diana O.

17.11.2022

Chcela by som poďakovať vám za vynikajúce služby, rýchlu komunikáciu a kompetentnosť. Som úplne so všetkým spokojná a aj po poskytnutí všetkých služieb ochotne pomáhajú vyriešiť rôzne záležitosti. Vôňa do autá veľmi veľmi pekná! 10/10!

Martin K.

15.11.2022

Dal som si doviezt auto a potesila ma ochota a kvalitna komunikacia. Nemecky predajca pred prevzatim omylom sposobil poskodenie laku na aute, na ktore som bol okamzite upozorneny. Autonakluc mi ponuklo viac moznosti riesenia vratane odmietnutia vozidla. Vybral som si opravu na naklady predajcu. Komunikaciu vyriesili sami, nemusel som nic riesit a o 10 dni na to som mal prihlasene auto vo velmi dobrom stave. Odporucam.

Svetlana T.

12.11.2022

Velmi profesionalne, co sme sa dohodli presne platilo, prijemna a efektivna komunikacia. Snazili sa nam maxiamalne vyjst v ustrety, aj ked to bolo na poslednu chvilu a menili sme poziadavku.

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.