Nastáva čas na prezutie pneumatík. Ako je to v jednotlivých krajinách?

Blíži sa zimné obdobie, čo pre (dôsledných) slovenských vodičov znamená prezutie pneumatík z letných na zimné. Rozhodne si prezutie pneumatík nenechávajte na poslednú chvíľu. Pneuservisy bývajú v tomto období často vyťažené a najbližší termín sa Vám môže ujsť kľudne až o mesiac. Nielenže by ste ohrozovali vlastnú bezpečnosť a účastníkov na cestách, polícia má právo Vám udeliť pokutu alebo dokonca zakázať pokračovať v jazde.

Slovenská republika

Na Slovensku Zákon č. 8/2009 Z.z zákon o cestnej premávke § 38 odsek (1) ukladá povinnosť mať na vozidle (kategórie M1 a N1) na všetkých nápravách zimné pneumatiky, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Minimálna hĺbka dezénu je 3 mm, odporúčaná aspoň 4 mm.

Motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a taktiež v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

  • Česká republika
  • Nemecko
  • Rakúsko
  • Maďarsko
  • Poľsko
  • Belgicko
  • Holandsko
  • Luxembursko
  • Taliansko
  • Švajčiarsko

V jednotlivých krajinách majú pravidlá nastavené odlišne. Niekde sú zimné pneumatiky povinné, niekde sú len odporúčané, v niektorých sú povinné len zimné reťaze. Pred vycestovaním do zahraničia za dovolenkou alebo pre našich zákazníkov, ktorí využívajú prevozné značky na dovoz vozidiel si odporúčame pozrieť jednotlivé krajiny, cez ktoré budete prechádzať a ich pravidlá.

Česká republika

Naši českí susedia to majú nastavené podobne ako na Slovensku. Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, § 40a odsek (1) ukladá povinnosť mať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 31. marca, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad, námraza alebo je možné predpokladať, že takýto jav nastane. Niektoré úseky sú označené dopravnou značkou „zimní výbava“, kde je povinné mať zimné pneumatiky za akéhokoľvek počasia.

Nemecko

V Nemeckých zákonoch nie je uvedené obdobie, kedy je povinné mať na vozidle zimné pneumatiky. Zákony však vodičovi ukladajú povinnosť mať auto prispôsobené aktuálnym podmienkam na ceste. Okrem zimných pneumatík netreba zabúdať ani na nemrznúcu zmes v ostrekovačoch.

Rakúsko

Podľa právnej úpravy pre motorové vozidlá z roku 1967 § 102 odsek (8a) článok 2 je vodič v Rakúsku povinný mať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 15 marca, pokiaľ sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Tak ako aj v prípade Nemecka, je potrebné mať okrem zimných pneumatík aj zimnú zmes v ostrekovačoch. V Rakúsku túto povinnosť netreba brať na ľahkú váhu, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 5 000 €. Špeciálne v Rakúsku je potrebné dbať na hĺbku dezénu. Minimálna povolená hĺbka je 4 mm.

Maďarsko

Jednou z krajín, kde nie sú povinné zimné pneumatiky je Maďarsko. Štát ich iba odporúča. Jedinou povinnosťou zimnej výbavy vozidla sú snehové reťaze. Platí to aj pre cudzincov. Pokiaľ by sa pri kontrole prišlo na to, že sa nenachádzajú vo vozidle, nemusí byť umožnený vstup do krajiny.

Poľsko

V Poľsku sú k vozidlám na cestách počas zimným mesiacoch maximálne benevolentní. Nie je žiadny zákon, ktorý by ukladal povinnosť zimných pneumatík alebo zimnej výbavy. Ako aj v prípade Maďarska, zimné pneumatiky sú len odporúčané.

BENELUX (Belgicko, Holandsko, Luxembursko)

V Luxembursku sú zimné pneumatiky povinné od 1. októbra 2012 iba v prípade, že sa na  vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza, alebo ľad. V Holandsku a v Belgicku zatiaľ nie sú zimné pneumatiky povinné, no štát ich odporúča všetkým vodičom prezutie pneumatík.

Taliansko

V Taliansku sú povinné zimné pneumatiky iba na niektorých úsekoch, alebo ak to prikazuje dopravná značka. Ak vozidlo disponuje protišmykovým systémom, sú povolené aj letné pneumatiky s reťazami. Samozrejme štát ale odporúča vodičom prezutie pneumatík.

Švajčiarsko

Švajčiari nemajú povinné zimné pneumatiky, avšak v prípade vzniku nehody nesú vodiči s letnými pneumatikami zodpovednosť. Platí to aj pre vodičov so zimnými pneumatikami s hĺbkou dezénu menšou ako 4 mm.


KRAJINAPOVINNÉ/NEPOVINNÉ
Slovenská republikapovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Nemeckopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Rakúskopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Česká republikapovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
alebo označenia cesty dopravnou značkou „zimní výbava“
Maďarskonepovinné
Poľskonepovinné
Luxemburskopovinné
v prípade súvislej vrstvy snehu, ľadu, …
Holandskonepovinné
Belgickonepovinné
Talianskopovinné
iba na niektorých úsekoch alebo v prípade dopravnej značk
y
Švajčiarskonepovinné

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Jozef E.

02.05.2024

Dakujem pracovnikom Autonakluc za rychle a profesionalne sluzby pri prihlaseni mojho vozidla dovezeneho z Nemecka. Som nesmierne rad, ze som uveril odporucaniu mojho kamarata a vyuzil vase sluzby. DAKUJEM.

Daniela S.

24.04.2024

Bola som veľmi spokojná so službami spoločnosti Auto na kľúč. Všetko prebehlo veľmi rýchlo a hladko, od začiatku až po koniec. Oceňujem ich profesionalitu a zákaznícky prístup, ktorý presiahol moje očakávania. S prepisom môjho auta z Nemecka mi veľmi pomohli a celý proces bol bez akýchkoľvek komplikácií. Určite odporúčam ich služby každému, kto hľadá spoľahlivého partnera pri prepise vozidiel. Veľká vďaka celému tímu!

Marcel D.

22.04.2024

Dakujem za sluzby , vsetko prebehlo rychlo a bez problemov , aj predlzenie pozicania prenosnej znacky , aj komunikacia na jednotku ! Odporucam

Peter G.

19.04.2024

Veľká spokojnosť. Silno odporúčam. ŠPZtky na auto individuálne dovezené z Nemecka vybavené za 4 dni. Hlboká poklona. Veľmi pekne ĎAKUJEM.

Radovan K.

16.04.2024

5* sluzby. Velmi profesionalny, ochotny a extremne promptny pristup. Odpoved cez email som mal vzdy max do 5min. Chalani naozaj vedia co a ako robia, ochotne a trpezlivo mi odpovedali aj na otazky mozno otravne, mimo “temy”. 100% plati ma com sa dohodnete. (dovoz auta z DE).

Marian K.

13.04.2024

Skvela spolupraca, profesionalny pristup a kvalitne sluzby. Zaroven velmi prozakaznicky pristup. Podarilo sa mi omylom nevratit dokumenty k znacke ale vyriesili sme to k spokojnosti oboch stran s velmi dobrym pristupo zo strany timu z Auto na kluc. Odporucam ich sluzby. Vyuzil som 2 krat v kratkom slede. Dakujem celemu timu, urcite vyuzijem aj nabuduce.

Patrik J.

05.04.2024

Veľmi seriózni a ústretoví. Zaobstarali mi auto podľa mojich predstáv a všetko prebehlo v poriadku a rýchlo. Veľká spokojnosť.

Ľuboš J.

29.02.2024

Som veľmi spokojný. Všetko prebehlo hladko a o všetko sa postarali. Odporúčam. Ďalšie auto budem isto brat tieť cez Auto na klúč ;)

Pavol K.

17.02.2024

Tuto firmu sme si vyhliadli podla recenzií a môžem povedať, že sme urobili správne rozhodnutie. Dali sme si doviezť auto z nemecka a prihlasit do evidencie. Všetko klaplo na jednotku. Bolo to naozaj auto na kľúč. Komunikacia bola profesionalna, rýchle reakcie na poslané emaily, bolo dodržané všetko na čom sme sa dohodli, ... proste fantázia. Klobúk dole. Ešte raz ďakujeme Auto na kľúč

Martin D.

13.02.2024

Veľmi príjemný a profesionálny prístup. Nápomocný, flexibilný a ústretový pri riešení "komplikácii". Určite využijem ich služby aj v budúcnosti...

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.