Ako odhaliť stočené kilometre pri kúpe jazdeného auta

Kúpa ojazdených vozidiel je na Slovensku mimoriadne populárna. Pri tejto príležitosti však na vás číha jeden možný a nepríjemný problém – stočené kilometre. Tento podvod skúšajú na ľuďoch najmä nepoctiví a neoverení predajcovia. Takáto manipulácia s tachometrom vám môže narobiť poriadne nepríjemnosti nehovoriac o tom, že vozidlo zbytočne preplatíte. Pozrime sa na to, prečo je stáčanie kilometrov aj v dnešnej dobe stále problém, ako tomu predísť pri kúpe zo zahraničia, spôsoby overenia stavu tachometrov či hroziace pokuty pri tomto čine.

Je stáčanie nájazdu km stále kritické?

Stočené kilometre rezonovali pri kúpe vozidla najmä v minulosti. Aj keď dnes disponujeme viacerými kontrolnými mechanizmami, treba si na to dať stále problém. Počet kradnutých vozidiel neklesá, podvodníci sa snažia aj naďalej hľadať všakovaké finty, ako výhodne také autá predať. A úprava tachometrov tu hrozí stále dosť výrazne. Preto treba byť pri nákupe mimoriadne obozretný.

Prečo však podvodníci takto činia? Odpoveď je jednoduchá. Autá s nižším nájazdom sú totiž drahšie a hodnotnejšie. Na to, koľko kilometrov na ňom najazdili bývalí majitelia, slúži práve kontrola tachometra. Predajcovia totiž vedia skryté vplyvy zubu času a stotisíce kilometrov napríklad na karosérii zahladiť naozaj kvalitne, preto to nemusíme na prvý pohľad odhaliť. 

Predpokladá sa, že počet vozidiel so stočeným tachometrom môže na našom trhu s ojazdenými vozidlami, teda hlavne s tými dovezenými zo zahraničia, atakovať až 50%. Ročná škoda pre kupujúcich tak môže dosahovať až 60 miliónov eur. Finančná škoda však nie je jediná, ktorá vám hrozí. Myslíte aj na to, že tento stav môže výrazne ohroziť aj vaše zdravie a bezpečnosť. Problémy môžu nastať aj počas servisnej kontroly, kde vás prekvapí zlý stav určitých dielcov a vám vyskočia nečakané finančné výdavky na ich oveľa skoršiu výmenu. Vy si pri tom budete myslieť, že by malo byť všetko na vozidle v poriadku, čo má vplyv na zdravie a bezpečnosť aj iných účastníkov premávky. Ak sa teda rozhodnete si zakúpiť automobil na vlastnú päsť, myslíte na nutnosť kontroly stavu tachometra.

Stočené km pri kúpe áut zo zahraničia

Stočené kilometre sa vyskytujú častejšie pri kúpe vozidla zo zahraničia. Práve v týchto prípadoch to môže byť aj ťažšie odhaliteľné. Môže totiž ísť napríklad o kradnuté vozidlá, ktorých užívanie zo strany bývalých majiteľov a ani ich počet nemusíme vedieť presne odhaliť. Aj podľa celoeurópskych štatistík môže byť až polovica ojazdených áut z iných krajín s pretočeným tachometrov. Dnes však už existujú rôzne databázy a spolupráce medzi krajinami, ktoré však vy ako fyzická osoba len ťažko využijete. Ostáva vám len národná databáza, ktorá rieši problém len pri obchode v rámci jedného štátu. Preto je dobré sa obrátiť na skúsenú firmu, ktorá vám vie tento stav vozidla preveriť aj pri zahraničnom obchode.

Okrem pretočených kilometrov sa pripravte pri kúpe na vlastnú päsť aj na nedostatky v papierových dokumentoch, skryté poškodenia po haváriách či iné závažné technické závady. Auto po prechode cez hranice akoby stratilo históriu, ak si ju teda neviete dostatočne overiť. To však býva pri menších skúsenostiach s touto problematikou dosť náročné. Následná reklamácia často viazne a je veľmi problematická. 

Ako overiť pravdivosť najazdených km

Na overenie tachometrov existuje viacero možností. Ako teda zistíte, či je číslo na ňom naozaj pravdivé? V dnešnej dobe máme už k dispozícii dokonca aj niekoľko služieb a aplikácií, ktoré ponúkajú kupujúcim aj samostatné ministerstvá. 

Kontrola pomocou VIN kódu

Ide o najčastejší mechanizmus, ktorý je celkom ľahko zrealizovateľný. Bude vás stačiť len veľký technický preukaz, no VIN kód viete vyhľadať aj na malom techničáku či osvedčení o registrácii vozidla. Disponuje ním aj správne vyplnená kúpna zmluva. Najbezpečnejšie je ho vyčítať na samotnom vozidle. Nájdete ho na štítku pod A alebo B stĺpikmi, v dolnej časti čelného skla, pod koberčekom spolujazca, na tlmiči a pružine predného pravého kolesa alebo v oblasti motora. Predajcovia s podvodným úmyslom sa ale z času na čas uchyľujú k jeho znehodnoteniu alebo úprave. Konkrétny VIN kód si viete overiť aj cez rôzne spoločnosti, ktoré si nechajú preveriť históriu vozidla. Činiť tak môžete aj vy pomocou rôznych špecifických služieb.

Platené databázy

Aj v minulosti bola možnosť na Slovensku overiť si počet najazdených kilometrov pomocou rôznych platených databáz. Pomáhajú aj dnes, no nie sú 100% spoľahlivé. Tieto informácie sa vzťahujú ale len na domáce autá.

Využitie odborníka

Skvelou cestou je obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa tejto problematike dlhodobo venujú majú skúsenosti s manipuláciou s tachometrami. Spojiť to môžete napríklad s overením záznamov o nehodách. Z času na čas ponúkajú na svojich webových stránkach aj rôzne bezplatné odkazy, na ktorých po zadanú ŠPZ a VIN čísla ojazdeného vozidla viete získať overenejšie údaje. 

Register záznamov

Register prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) prináša Ministerstvo dopravy a výstavbu SR. Je súčasťou celoeurópskeho projektu, ktorý sa venuje prevencii podvodov s počítadlami prejdenej vzdialenosti. Do tohto registra a zaznamenajú hodnoty z tachometrov počas rôznych situácií, končiac vyradením vozidla. Takto sa krajiny snažia zabrániť neoprávneným manipuláciám so zobrazovaním týchto údajov.

Výpis z RPZV

Ak chce niekto na Slovensku prevádzkovať predaj automobilov, musí disponovať výpisom z RPZV. Tento výpis poznáme aj pod označením ODO-Pass/ODO-Pass EU. Jeho úlohou je zobrazovať reálny stav kilometrov presne v čase, kedy tak bolo zaznamenané. Zákazníkovi sa tak naskytá jedinečná možnosť získania informácií o priebehu stavu kilometrov a či nebol niekedy tachometer stočený. Vo výpise nájdete dátum vystavenia ODO-Passu/ODO-Passu EU, dátum prvotného prihlásenia vozidla na Slovensku či v inej krajine, obchodný názov a značku vozidla či VIN identifikačné číslo vozidla. 

Tento výpis vám nebude vytlačený na hocijaký papier, musí ísť o jeho špeciálny druh s ochrannými prvkami. Prispievať tu všk musia aj súkromní či štátni prispievatelia. Spomeňme napríklad informácie o nehodách od orgánov Policajného zboru, údržbe a oprave auta zo stany výrobcov, zástupcov výrobcov vozidiel či legálnych opravovní, ale aj informácie o sprostredkovaných a priamych predajoch vozidla.

Aká hrozí pokuta za stáčanie kilometrov

Na stáčanie kilometrov myslia na Slovensku aj zákony. V marci 2019 začala platiť novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách zakazajúca manipuláciu s najazdenými kilometrami. Tá disponuje aj zákazom poskytovania takých služieb, ktoré by to poskytovali. To platí aj o ponúkaní takého vozidla, aj keď sa tomu v skutočnosti nevenujete. V súčasnosti jednoducho musíte byť vždy pripravený preukázať dôkazy, je ste kilometre nestáčal a ak sa tak stalo, udialo sa to bez vášho vedomia. 

Na Slovensku poznáme aj konkrétne pokuty.  Na toto ustanovenie dohliada u nás Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), ktorá má právo uložiť pokuty vo výške od 5000 do 50 000 EUR každej osobe či firme, ktorá také služby poskytla. Pokuta však musí byť udelená do piatich rokov od zistenia porušenia zákona. Ak sa problémy budú opakovať, pokuty môžu narásť až na dvojnásobok. Následne vám môže byť aj odobratý živnostenský list. Ak v servise či na Stanici technickej kontroly zistia, že na vozidle sú stočené kilometre, musí to ohlásiť Slovenskej technickej komisii. Inak hrozí pokuta 300 EUR. 

Kúpa ojazdeného vozidla cez Auto na klúč

V prípade ojazdeného vozidla pomocou spolupráce s Auto na kľúč sa zákazník nemusí obávať, že získa vozidlo so stočenými kilometrami. Dôležité je aj vyhnutie sa kontroly technického vozidla a iných podobných záležitostí, ktoré za vás spoločnosť vyrieši. Kontrola originality, emisná a technická kontrola či vybavenie technického preukazu, to sú len jedny z rady úkonov, ktoré vám ušetria čas aj nervy. Málokde dostanete pri kúpe ojazdeného vozidla nie len zo zahraničia tak precízne overenie vozidla čo sa týka stavu a predošlej histórie.

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Peter S.

06.06.2024

Výborná spolupráca, výborná služba! Všetko prebehlo podľa dohody, presne podľa podaných informácií, ako postup prihlasovania, tak aj termín. Ďakujem!

Jaroslav J.

30.05.2024

Velmi dobra spolupraca, dosrzane terminy, moto prihlasena bez problemov. Odporucam kazdemu

Patrik K.

22.05.2024

Viackrat som vyuzil vase sluzby, vzdy rychle vybavenie, bez akychkolvek problemov. Som rad ze takato spolocnost existuje, a verim, ze ako mne, tak pomozete kopec dalsim ludom. Urcite odporucam, maximalna spokojnost

Ľudovít Z.

18.05.2024

Potreboval som prevozku na obytny prives. Nebol ani problem posunut vratenie o dalsi den. Porevozka vybavena aj vratena promptne. Dakujem a vyuzijem aj na buduce.

Jozef E.

02.05.2024

Dakujem pracovnikom Autonakluc za rychle a profesionalne sluzby pri prihlaseni mojho vozidla dovezeneho z Nemecka. Som nesmierne rad, ze som uveril odporucaniu mojho kamarata a vyuzil vase sluzby. DAKUJEM.

Daniela S.

24.04.2024

Bola som veľmi spokojná so službami spoločnosti Auto na kľúč. Všetko prebehlo veľmi rýchlo a hladko, od začiatku až po koniec. Oceňujem ich profesionalitu a zákaznícky prístup, ktorý presiahol moje očakávania. S prepisom môjho auta z Nemecka mi veľmi pomohli a celý proces bol bez akýchkoľvek komplikácií. Určite odporúčam ich služby každému, kto hľadá spoľahlivého partnera pri prepise vozidiel. Veľká vďaka celému tímu!

Marcel D.

22.04.2024

Dakujem za sluzby , vsetko prebehlo rychlo a bez problemov , aj predlzenie pozicania prenosnej znacky , aj komunikacia na jednotku ! Odporucam

Peter G.

19.04.2024

Veľká spokojnosť. Silno odporúčam. ŠPZtky na auto individuálne dovezené z Nemecka vybavené za 4 dni. Hlboká poklona. Veľmi pekne ĎAKUJEM.

Radovan K.

16.04.2024

5* sluzby. Velmi profesionalny, ochotny a extremne promptny pristup. Odpoved cez email som mal vzdy max do 5min. Chalani naozaj vedia co a ako robia, ochotne a trpezlivo mi odpovedali aj na otazky mozno otravne, mimo “temy”. 100% plati ma com sa dohodnete. (dovoz auta z DE).

Marian K.

13.04.2024

Skvela spolupraca, profesionalny pristup a kvalitne sluzby. Zaroven velmi prozakaznicky pristup. Podarilo sa mi omylom nevratit dokumenty k znacke ale vyriesili sme to k spokojnosti oboch stran s velmi dobrym pristupo zo strany timu z Auto na kluc. Odporucam ich sluzby. Vyuzil som 2 krat v kratkom slede. Dakujem celemu timu, urcite vyuzijem aj nabuduce.

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.