Čo je VIN číslo a čo vďaka nemu overíme

Plánujete kúpu nového alebo ojazdeného auta? Pred podpisom kúpnej zmluvy si radšej preverte históriu ponúkaného vozidla. V tejto úlohe vám pomôže VIN číslo, vďaka ktorému budete môcť identifikovať históriu dopravných nehôd, technický stav, najazdené kilometre a iné dôležité údaje. Po overení VIN čísla budete mať istotu, že máte prehľad o všetkých informáciách týkajúcich sa vozidla a nikto sa vás nesnaží oklamať. 

V tomto článku sa dozviete, z čoho sa VIN číslo skladá, ako ho skontrolovať a kde je na aute umiestnené.

Čo je VIN číslo

VIN číslo je skratkou pre anglický názov Vehicle Identification Number, čo v preklade znamená identifikačné číslo vozidla. Vždy ide o neopakovateľnú kombináciu symbolov, ktoré sú určené špeciálne pre každé vozidlo zvlášť. Prideľuje sa každému vozidlu bez ohľadu na to či ide o osobný automobil, nákladné auto, motocykel alebo prívesné vozidlo.

Ako vyzerá VIN číslo

VIN číslo sa skladá zo 17 znakov – písmen a čísel. Pri prideľovaní VIN čísla existujú v Európe a Amerike rozdiely. Európske zloženie VIN čísla sa označuje takto:

 • WMI (kód výrobcu) – každý výrobca automobilu na svete má vlastný kód
 • VDS (model auta) – každý výrobca označuje svoje vozidlá iným spôsobom
 • VIS (sériové číslo auta) – obsahuje rok výroby, miesto montáže vozidla, prevodovku auta, výbavu a pod.

Čo označujú konkrétne znaky:

 • 1. znak: kde bolo auto vyrobené
 • 2. a 3. znak: krajina výrobcu
 • Znaky 4 – 8: značka vozidla, objem motora, veľkosť
 • 9. znak: bezpečnostný kód vozidla
 • 10. znak: modelový rok
 • 11. znak: ktorý závod montoval auto
 • 12. – 17. znak: unikátne sériové číslo vozidla

Na základe tohto príkladu vieme povedať, že údaje skrývajúce sa za skratkami WMI, VDS a VIS tvoria kompletné VIN číslo, ktoré má vždy 17 znakov. 

znázornenie VIN čísla

Umiestnenie VIN čísla na aute

Umiestnenie VIN čísla sa líši v závislosti od typu vozidla. Nie v každom aute ho nájdeme na tom istom mieste. Väčšinou je však umiestnené na tradičných miestach vozidla.

umiestnenie VIN čísla na aute

Najčastejšie ho nájdete:

 • v dolnej časti pod čelným sklom na strane vodiča
 • v oblasti bočných prahov vozidla (najčastejšie na stĺpiku B, na ktorom sú upevnené zadné dvere alebo stĺpiku A, na ktorom sú upevnené predné dvere)
 • v podlahe batožinového priestoru 
 • v motorovom priestore (na deliacej priečke, hornom leme alebo držiaku pravej prednej pružiacej a tlmiacej jednotky)
 • na karosérií pod sedadlom spolujazdca pod kobercom
 • v osvedčení o evidencii vozidla OEV (technický preukaz) 
 • v iných dokumentoch týkajúcich sa auta (servisná knižka, poistná zmluva)

Čo nám VIN číslo prezradí

S VIN číslom sa budete stretávať počas celej doby vlastníctva automobilu. Budú sa naňho pýtať pri emisnej a technickej kontrole a iných administratívnych úkonoch. Okrem overenia dôležitých údajov pred kúpou auta ho využijete aj pri praktických potrebách. Zháňate konkrétne diely k vášmu typu vozidla? Pomocou VIN čísla si rýchlo overíte, ktorý náhradný diel je určený pre vaše vozidlo. Niektoré autoservisy dokonca objednávajú autodiely len na základe VIN čísla.

VIN číslo poskytuje informácie o vykonaných úpravách na aute, zmene vlastníkov, pôvode alebo výbave vozidla. Tieto informácie sa zídu najmä tým, ktorí kupujú staršie a ojazdené auto. Okrem histórie vozidla, absolvovaných servisov či škodových udalostiach sa podľa VIN čísla dajú zistiť aj oveľa horšie prípady. VIN číslo prezradí, ak je auto kradnuté alebo sa naň vzťahujú záložné práva, exekúcia alebo je vo vlastníctve leasingovky. Tieto informácie by ste si mali pred kúpou ojazdeného auta vopred preveriť, pretože vám môžu spôsobiť zbytočné nepríjemnosti.

Cenník – dovoz áut z ostatných krajín

+ cena auta v zahraničí 10 000 €
+ cena dovozu v závislosti od krajiny
+ cena prihlásenia (k cene je potrebné pripočítať správny poplatok, prípadne TK a EK) 545 €
Spolu
10 545 € + cena dovozu

Prečo overovať jazdené vozidlá pomocou VIN čísla

Skontrolovať VIN číslo je dôležité z viacerých dôvodov:

 • História vozidla

VIN číslo je identifikátor, ktorý vám zaručí najpresnejšie overenie histórie vozidla. Dostanete údaje od prvej evidencie vozidla, každej servisnej prehliadky v autorizovanom servise, histórie zaznamenaných havárií a škodových udalostí, predaj vozidla až po samotný pôvod vozidla.

 • Ochrana pred podvodom

Vo svete sa každý deň dejú nejaké podvody a predaj áut je jedným z nich. Na trhu sa predávajú ojazdené vozidlá, nabúrané vozidlá, kradnuté vozidlá, vozidlá s neoriginálnymi časťami alebo zatajenými chybami. Všetky tieto dôvody vám iba dokazujú, že kúpa ojazdeného vozidla je proces, ktorému musíte venovať 100% pozornosť a neprehliadnuť ani tú najmenšiu drobnosť. 

 • Vlastníctvo

Ako sme už spomínali, pri kontrole VIN čísla môžete vidieť aj počet majiteľov daného auta. Nezáleží na tom, koľko krajín prešlo a koľkokrát zmenilo svoje evidenčné číslo – pri kontrole VIN čísla zistíte všetky nedokonalosti. Ak máte vozidlo, ktoré vlastnil iba jeden majiteľ a to bol starší pán, ktorý svoje vozidlo vytiahol iba na nedeľné nákupy a zvyšok času bolo v garáži, tak sa na vás usmialo šťastie. Ak ale máte vozidlo, ktoré vystriedalo od prvej evidencie viac majiteľov, radšej hľadajte ďalej alebo si zoberte na obhliadku minimálne merač hrúbky laku.

Aké ďalšie spôsoby overovania vozidla sú dostupné

Vášho nového tátoša môžete overiť aj inými spôsobmi, napríklad:

 • Kontrola podľa ŠPZ

Vaše vozidlo môžete okrem VIN čísla overiť aj pomocou evidenčného čísla vozidla (ŠPZ). Evidenčné číslo vozidla sa zadáva na štátnych alebo súkromných stránkach, a takáto kontrola by vám mala ukázať stručnú históriu vozidla, jeho typ, model, rok výroby a podobné základné špecifikácie, ktoré pomôžu identifikovať niektoré aspekty vozidla.

 • Kontrola podľa identifikačného čísla motora

Identifikačné číslo motora väčšinou nájdete priamo na motore vozidla. Aj vďaka toho zistíte, či sa s vozidlom manipulovalo alebo, či boli menené komponenty. Ak je číslo na motore náhodou zoškriabané alebo nesedí s vaším vozidlom môžete usúdiť, že je poskladané z iných áut.

 • Kontrola cez počítadlo prejdenej vzdialenosti

Na Slovensku, ale aj v iných krajinách je známou praktikou manipulovať s počítadlom prejdenej vzdialenosti pre ľahší predaj vozidla. Preto je dôležité porovnať aktuálny stav kilometrov so servisnou knižkou alebo priamo s databázou áut. O ďalších spôsoboch ako odhaliť stočené kilometre pri kúpe ojazdeného auta si prečítajte v tomto článku. Ak nastane pri kontrole nejaká nezhoda, je pravdepodobné, že vozidlo môže mať najazdených oveľa viac, niekedy tisícok až sto tisícok kilometrov, ako je aktuálny stav. To pre vás môže znamenať, že auto síce vyzerá vizuálne prijateľne, no pod kapotou skrýva technológiu na hrane životnosti.

 • Kontrola histórie vozidla

Na Slovensku existuje viacero spoločností, ktoré za vás od štátu vyžiadajú precíznu kontrolu histórie vozidla, ktorá by mala zahŕňať havárie, škodové udalosti, zmeny majiteľov, úpravy, opravy a veľa ďalšieho. Väčšinou sa dá takáto kontrola vyžiadať za menší poplatok alebo pri kúpe auta ju môžete mať aj zadarmo.

 • Dôkladná fyzická kontrola mechanikom

Najdôležitejšou kontrolou vozidla je samotná fyzická kontrola priamo u mechanika. Odporúčame si pri kúpe auta objednať nezávislého mechanika alebo vlastného mechanika, ku ktorému môže byť auto zavezené a môže ho skontrolovať do poslednej bodky. Auto zdvihne na zdviháky, skontroluje karosériu, hrdzu, pevnosť a často môže nájsť chyby na vozidle, ktoré sú zo strany predajcu zatajené. Ide väčšinou o začínajúcu hrdzu, škodovú udalosť, ktorá nebola riešená opravou alebo zanedbaný servis vozidla, ktorý mohol poškodiť zvyšné časti vozidla. Nikdy nekupujte auto bez kontroly, pretože je vysoká šanca, že sa popálite najmä ak nejde o autorizovaného predajcu.

kúpa nového auta

Ak si zakúpite auto cez služby spoločnosti Auto na kľúč od podobných starostí vás odbremeníme. Dovoz auta zo zahraničia, napr. z Nemecka alebo iných krajín Európskej únie spoľahlivo zabezpečíme za vás. Auto za vás skontrolujeme a preveríme ešte na miesto. Budete mať tak istotu, že auto nemá žiadne komplikácie. Následne ho za vás kúpime a dovezieme. Postaráme sa o jeho prihlásenie, úradné preklady, kontrolu originality, technickú a emisnú kontrolu a technický preukaz v slovenskom jazyku. Podľa požiadaviek vám o vozidle zistíme všetky potrebné informácie, aby bola kúpa vozidla na diaľku pre vás bezpečnou voľbou.

Mám záujem o cenovú ponuku

Zaujíma Vás koľko by stál kompletný dovoz vozidla s prihlásením alebo máte bližšiu predstavu o vozidle, ale nemáte vybraté žiadne konkrétne? Stačí vyplniť jeden z dvoch formulárov a my Vám našu odpoveď zašleme do 24 hodín.
Máte vyhliadnuté konkrétne vozidlo?
alebo
Máte svoju špecifickú predstavu?

Ak máte vyhliadnuté konkrétne vozidlo či sa rozhodujete medzi viacerými vozidlami, stačí pokiaľ nám cez formulár nižšie pošlete odkaz na inzerát spolu s informáciou vrámci ktorého okresu by sa vozidlo registrovalo. Následne cenovú ponuku od nás obdržíte do 24 hodín.

Máte svoju špecifickú predstavu? Prostredníctvom formuláru nižsie nám môžete upresniť svoju predstavu o vysnívanom vozidle a my Vám vypracujeme ponuku vozidiel podľa Vašej špecifikácie.


* povinné položky

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Branislav B.

24.11.2023

Veľmi šikovní chlapci! Odporúčam. Ich služby ešte určite využijem.

Marek S.

24.11.2023

Vsetko prebehlo uplne hladko. O vsetkych krokoch som bol informovany. Velka spokojnost. Odporucam

Dalimir H.

15.11.2023

Maximálna spokojnosť. Mozem len odporučiť. Potreboval som znacky na 1.den do zahranicia a 3 dni na SVK a vzhladom na chybajuci dokument som si musel znacky pre SVK predlzit o dalsie 3 dni. Po kratkom a milom telefonate to bolo vybavene. V buducnosti vyuzijem sluzby tejto firmy opatovne. Ak by sa dalo tak dam 6 hviezd za pristup a komunikaciu.

Viktoriia T.

14.11.2023

10/10 Prenajimala som si prevozne značky po EÚ a aj slovenské, všetko bolo vybavené hneď ten deň..keď som potrebovala predĺžiť - žiaden problém nebol, vybavili sme telefonicky. Najlepšia cena

Kristína J.

13.10.2023

Požičiavala som si od nich prevozné značky. Môžem len odporučiť. TOP komunikácia, TOP servis, extrémne rýchle vrátenie zálohy. Kiež by bolo takýchto firiem na Slovensku viac. 👍🏻🫶🏻

Richard K.

12.10.2023

Musím uznať, že som bol prekvapený úrovňou služieb. Serióznosť, flexibilita, rýchlosť a transparentnosť. Spoločnosť vybavila naozaj všetko na kľúč vrátane financovania. Je pravda, že auto uvidíte prvý krát pri preberaní, ale spoľahol som sa ani nesklamal. Môžem len odporučiť.

Ladislav M.

08.10.2023

Naozaj to fungovalo tak ako sa prezentuju “Auto na kluc”. Po dohode firma vsetko spolahlivo vybavila, prevzal som kluce od prihlaseneho auta so znackami a odporucanim poistenia a uzivam si jazdu v novom aute. Vdaka chlapci.

Hans v. E.

03.10.2023

Ďakujeme Janovi za profesionálne a rýchle vybavenie nášho obchodu a prejavenú dôveru v nás. Komunikácia bola od začiatku veľmi príjemná a jasná. Dúfame, že v blízkej budúcnosti s vami opäť obchodujeme! Auto na kľúč môžem len odporučiť, bola to veľmi pozitívna skúsenosť.

Rudolf M.

27.09.2023

Oceňujem profesionalitu celého tímu a ochotu poradiť. Dal som si prihlásiť auto, ktoré som si doviezol zo zahraničia, prihlásili mi ho do 5 pracovných dní, tak ako sľúbili, auto som mal pri tom stále k dispozícii, na od nich požičaných prevozných značkách.

Richard H.

23.09.2023

Ochota/komunikácia/proklientsky servis 100%….hľadali sme firmu, ktorá by nám doviezla auto zo zahraničia a keďže sme podľa výborných recenzií natrafili na autonakluc oslovili sme ich na vypracovanie cenovej ponuky, od tohto momentu bola komunikácia z ich strany na veľmi profesionálnej úrovni so snahou vyhovieť všetkým požiadavkám (ba dokonca má klient pocit, akoby dostal niečo naviac)….v prípade, že v budúcnosti budeme kupovať ďalšie auto, určite ich oslovíme znova 5*

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.