Koľko stojí prepis auta

Prepis auta je bežný proces, pri ktorom oficiálne prepisujete vlastníctvo auta na nového majiteľa. Najčastejšie sa s týmto úkonom stretnete pri predaji auta, v dedičskom, rozvodovom konaní alebo pri zmene trvalého bydliska či vlastníctva v rodine. V každom prípade by ste mali poznať nový zákon, ktorý zmenil cenu za prepis auta. Štát sa od 1. júla 2023 rozhodol podporiť ekologickosť našej krajiny tým, že do výpočtu správneho poplatku za prihlásenie a prepis vozidla zahrnul ekologický faktor (emisnú normu) namiesto veku vozidla. Vo výsledku tak za nové autá s nižšími emisiami zaplatíte oveľa menej ako za staršie s veľkým výkonom, ktoré znečisťujú ovzdušie. Aktuálne budete musieť pri kúpe auta zvážiť otázku či radšej neinvestovať do mladšieho vozidla prípadne elektromobilu alebo nabíjateľného hybridu ako do starších vozidiel.

Cena za prepis auta

Výška ceny za prepis auta závisí od faktorov, ako je napríklad kategória motorového vozidla, druh vozidla vzhľadom na druh paliva, vek alebo emisnú normu.

Rozdeľme si najskôr typy vozidiel do jednotlivých kategórií: 

  • Kategória L:  dvojkolesové alebo trojkolesové motorové vozidlá a štvorkolky
  • Kategória M1: motorové vozidlá s najviac 8 miestami na sedenie okrem sedadla pre vodiča na prepravu cestujúcich a ich batožiny 
  • Kategória N1: motorové vozidlá na prepravu tovaru do 3,5 tony

Nový spôsob výpočtu ceny za prepis auta sa týka motorových vozidiel kategórie L, M1 a N1 okrem vozidiel s najviac 3 miestami na sedenie. Pre ostatné motorové vozidlá, ktoré nepatria do týchto kategórií je stanovená fixná cena správneho poplatku vo výške 33 €. 

Výška správneho poplatku sa po novom vypočíta ako výkon motora * ekologický koeficient vozidla. Výška správneho poplatku je ovplyvnená viacerými faktormi vrátane veku vozidla, druhu paliva a emisnej triedy. Správny poplatok sa môže pohybovať od 33 € do maximálne 1 000 €. 

Sadzby jednotlivých poplatkov za prepis auta uvádzame v nasledujúcich tabuľkách:

Výkon motora v kW 
Sadzba poplatku v €
naddo (vrátane)
< 808033
809060
9010090
100110120
110125200
125140300
140155500
155170700
170210900
210a viac1 000
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Druh vozidla podľa druhu palivaEKV
staršie ako 40 rokov od dátumu prvej evidencie (bez rozdielu druhu paliva)0,10
vozidlo s druhom paliva: H2, kombinácia akékoľvek paliva + plug-in hybrid 0,20
vozidlo s iným druhom paliva ako v predošlých 2 riadkoch (netýka sa elektromobilov) 
Emisná normaDátum prvej evidencie
Euro 1/ldo 31.12. 19961,00
Euro 2/II1.1. 1997 – 31. 12. 20010,80
Euro 3/III1.1. 2002 – 31. 12. 20060,70
Euro 4/IV1.1. 2007 – 31. 12. 20110,60
Euro 5/V/EEV1.1. 2012 – 31. 8. 20160,50
Euro 6 a,b,c/VI A,B,C1.9. 2016 – 31. 8. 20200,45
Euro 6d/VID a novšieod 1.9. 2020 0,40
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Zľavy pri registrácií

Pri zápise nového držiteľa motorového vozidla, čiže osoby, ktorá bude auto využívať, je povinnosťou zaplatiť registračný poplatok. Tento poplatok sa platí vždy, keď dochádza k zmene držiteľa motorového vozidla. Ako takmer pri všetkom, aj pri registračnej dani existujú možnosti uplatnenia zliav alebo dokonca úplného oslobodenia od tejto formy finančnej povinnosti. V nasledujúcich častiach si rozoberieme jednotlivé zľavy pri registrácií.

Kto je oslobodený od platenia za registráciu

Na začiatok hneď uvedieme skupinu ľudí, ktorí nemusia platiť poplatok za registráciu vozidiel. Ide o špecifické prípady alebo zdravotne znevýhodnené osoby. Poďme sa pozrieť koho sa oslobodenie od poplatkov naozaj týka:

  • osôb, ktoré auto zdedili alebo získali na základe úradného príkazu, rozhodnutia súdu alebo zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov
  • ťažko zdravotne postihnutých osôb, ktorým bol poskytnutý príspevok na kúpu motorového vozidla kategórie M1 a N1 v rámci kompenzácie za zdravotné postihnutie 
  • vlastníkov motocyklov, dvojkolesových mopedov kategórie L1e, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť 45 km/h 

Poplatok pre ľudí so ZŤP

Zákon tiež dovoľuje znížiť registračný poplatok pre osoby so zdravotným postihnutím. Tento poplatok je zredukovaný o 50%, ak je vlastníkom motorového vozidla osoba s ťažkým zdravotným postihnutím alebo ak je vozidlo upravené pre použitie tejto osoby a pri kúpe motorového vozidla kategórie M1 a N1 im nebol zo zákona poskytnutý peňažný príspevok. Minimálna suma správneho poplatku je v tomto prípade vo výške 16,50 €.

Poplatok za registráciu pre rodinné vozidlá

Na nižší poplatok za registráciu vozidla majú nárok aj rodičia s minimálne 4 deťmi do 19 rokov, ktorým štát prispieva na výchovu v podobe prídavkov. Ak si rodina registruje aspoň 6-miestne auto kategórie M1 s výkonom motora do 110 kW bude im uznané zníženie poplatku o 50%, najviac však na 33 €.

Ako ušetriť na poplatkoch?

Kto v dnešnej dobe nehľadá spôsoby, ako ušetriť? Na takých ľudí natrafíte len zriedkakedy. Prevádzka a údržba automobilových vozidiel a náklady spojené s registráciou vedia byť pomerne nákladné. Každé euro, ktoré dokážete ušetriť na poplatkoch je, preto cenné. Ak sa nenachádzate v skupine ľudí, ktorí majú nárok na finančné zvýhodnenie alebo oslobodenie od registračnej dane, máte ešte jednu možnosť, ako ušetriť niekoľko desiatok eur na poplatkoch.

Žiadosť o prepis auta, ktorú podáte osobne na dopravnom inšpektoráte vás koniec koncov vyjde oveľa viac ako, keď ju vyplníte elektronicky. Pre elektronické žiadosti platí, že sa každý poplatok zníži o 50% z bežnej výšky, a to maximálne o 70 €. Toto zníženie sa vzťahuje na každý poplatok spojený s prepisom vozidla osobitne a nie len na celkovú sumu poplatkov. Pri online registrácií však potrebujete elektronický občiansky preukaz s čipom, bezpečnostný osobný kód – BOK na overenie identity držiteľa karty pri elektronickej komunikácií a na záver aj kvalifikovaný elektronický podpis – KEP, s ktorým môžete podpisovať právne úkony.


Keď budete mať pripravené všetky prostriedky potrebné na online podanie žiadosti o prepis vozidla, prihlásite sa na portál verejnej správy www.slovensko.sk a v sekcii “Doprava – Evidencia vozidiel” vyplníte svoju žiadosť.

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Stanislav S.

17.06.2024

Rychla reakcia na poziadavky, efektivne riesenia, prozakaznicky pristup, spolahlivost, serioznost. Par slov, ktorymi sa da vyjadrit moja osobna skusenost s touto spolocnostou. Uprimna vdaka.

Filip F.

15.06.2024

Velmi odporucam tuto spolocnost 👌 Nemam co vytknut, zamestnanci boli maximalne ochotni, seriozne a rychle jednanie, dostatocne vysvetlene vsetky informacie, tykajuce sa poskytnutia sluzby. Maximalna spokojnost 🙂…

Peter S.

06.06.2024

Výborná spolupráca, výborná služba! Všetko prebehlo podľa dohody, presne podľa podaných informácií, ako postup prihlasovania, tak aj termín. Ďakujem!

Jaroslav J.

30.05.2024

Velmi dobra spolupraca, dosrzane terminy, moto prihlasena bez problemov. Odporucam kazdemu

Patrik K.

22.05.2024

Viackrat som vyuzil vase sluzby, vzdy rychle vybavenie, bez akychkolvek problemov. Som rad ze takato spolocnost existuje, a verim, ze ako mne, tak pomozete kopec dalsim ludom. Urcite odporucam, maximalna spokojnost

Ľudovít Z.

18.05.2024

Potreboval som prevozku na obytny prives. Nebol ani problem posunut vratenie o dalsi den. Porevozka vybavena aj vratena promptne. Dakujem a vyuzijem aj na buduce.

Jozef E.

02.05.2024

Dakujem pracovnikom Autonakluc za rychle a profesionalne sluzby pri prihlaseni mojho vozidla dovezeneho z Nemecka. Som nesmierne rad, ze som uveril odporucaniu mojho kamarata a vyuzil vase sluzby. DAKUJEM.

Daniela S.

24.04.2024

Bola som veľmi spokojná so službami spoločnosti Auto na kľúč. Všetko prebehlo veľmi rýchlo a hladko, od začiatku až po koniec. Oceňujem ich profesionalitu a zákaznícky prístup, ktorý presiahol moje očakávania. S prepisom môjho auta z Nemecka mi veľmi pomohli a celý proces bol bez akýchkoľvek komplikácií. Určite odporúčam ich služby každému, kto hľadá spoľahlivého partnera pri prepise vozidiel. Veľká vďaka celému tímu!

Marcel D.

22.04.2024

Dakujem za sluzby , vsetko prebehlo rychlo a bez problemov , aj predlzenie pozicania prenosnej znacky , aj komunikacia na jednotku ! Odporucam

Peter G.

19.04.2024

Veľká spokojnosť. Silno odporúčam. ŠPZtky na auto individuálne dovezené z Nemecka vybavené za 4 dni. Hlboká poklona. Veľmi pekne ĎAKUJEM.

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.