Koľko stojí dovoz áut z Nemecka

Dovoz auta zo zahraničia je obľúbenou voľbou pre vodičov, ktorí hľadajú ojazdené vozidlo v dobrom stave za rozumnú cenu. V zahraničí máte širší výber, čo vám otvára dvere k novým možnostiam. Proces dovozu auta zo zahraničia je však zložitejší ako nákup auta na Slovensku. Zistite, prečo sa to oplatí a koľko vás to bude stáť.

Prečo si doviezť auto zo zahraničia

Proces kúpy ojazdeného auta v zahraničí a na Slovensku sa značne líši. Obe možnosti majú svoje pre a proti. Poďme si najskôr predstaviť výhody dovozu auta zo zahraničia:

Širšia ponuka 

Iné európske štáty ponúkajú širší výber ojazdených vozidiel. Obľúbený je práve nemecký trh, kde evidujeme viac ako 50 miliónov vozidiel. Od širokej ponuky sa odvíja nielen väčší výber modelov a možnosť objaviť autá, ktoré sa na Slovensku nepredávajú, ale aj lepšie cenové podmienky a zachovalejšie vozidlá. Ak ste sa zamilovali do konkrétneho modelu a farby auta je oveľa pravdepodobnejšie, že ho nájdete skôr v zahraničnej ponuke. Na Slovensku by ste sa museli prispôsobiť aktuálnej situácií a robiť kompromisy vo vzhľade alebo výbave vozidla. 

Lepšie vybavenie vozidiel 

Stretli ste sa niekedy s vodičom, ktorý mal rovnaký model auta ako vy, ale s oveľa lepšou výbavou a funkciami? Pravdepodobne si ho doviezol zo zahraničia. Automobilový trh v Nemecku je jeden z najväčších na svete. Nemeckí vodiči majú pri kúpe auta oveľa väčšie nároky a očakávajú pokročilé technológie, ktoré im zabezpečia komfort počas jazdy. 

Za kvalitu sú ochotní zaplatiť viac, čo výrobcov ešte viac motivuje k tomu zlepšovať svoje modely. Z toho dôvodu, automobily z nemeckého trhu často disponujú lepšou výbavou v porovnaní s rovnakými modelmi dostupnými na Slovensku.

V čom sa líši vybavenie vozidiel v Nemecku? Z hľadiska vnútorného interiéru ide o poťahy, ktoré sú vyrobené z kvalitnejšej kože alebo väčšieho displeja na rádio, navigáciu. Čo sa týka funkcií, vodiči môžu využívať autonómnu jazdu, adaptívne udržiavanie rýchlosti, udržiavanie v pruhoch, systém predchádzania kolíziám, pokročilejšie osvetlenie či viac možností výberu motorizácie vozidla. 

Vyššia kvalita 

Kvalitu vozidla ovplyvňuje stav ciest, infraštruktúra, ale aj to, ako sa oňho stará samotný majiteľ. V Nemecku existujú iné regulácie ako na Slovensku. Majú striktnejšie technické kontroly a aj preto Nemci nezanedbávajú pravidelnú údržbu. Výsledkom toho môže aj niekoľkoročné auto vyzerať takmer ako nové.

Ako vodiči iste viete, ako vaše tlmiče a pneumatiky trpia pri výmoloch na cestách a ako odstrelené kamienky z cesty ničia krásny lak. Pri dobrom stave nemeckých ciest, vyzerajú ich autá oveľa zachovalejšie. 

Výhodnejšia cena

Ceny automobilov v Nemecku sú často nižšie ako u nás práve kvôli širokej ponuke. Vzhľadom na veľký počet áut rovnakej alebo podobnej kategórie sa ceny udržiavajú na nižších úrovniach ako na Slovensku, kde sa vyrobí len pár modelov. Vo výsledku tak zaplatíte ešte menej za kvalitnejšie vozidlo v dobrom stave.

Nechceme naznačiť, že je tento proces dokonalý. Aj dovoz áut zo zahraničia má svoje úskalia. Za nevýhody môžete považovať: 

Väčšia byrokracia

Nákup auta zo zahraničia je spojený s procesom byrokracie. Musíte riešiť preklady úradných dokumentov a platby za poplatky spojené s dovozom. 

Jazyková bariéra

Pri kúpe auta môže byť hlavným kameňom úrazu neschopnosť dohovoriť sa s predajcom. Ak cestujete do zahraničia radšej so sebou zoberte aj niekoho, kto hovorí rovnakým jazykom. Samotné dokumenty k autu budú v cudzom jazyku, preto si ich dôkladne skontrolujte. 

Neznámy predajca

Na Slovensku si ľudia zvyknú kupovať autá od niekoho z okolia alebo na základe odporúčania známych. Keď si chcete auto skontrolovať a odskúšať na vlastné oči, nemusíte za predajcom cestovať mimo hranice. Existuje mnoho podvodných prípadov zo zahraničia, kedy sa fotografia auta nezhodovala s realitou alebo predávali auto, ktoré ani neexistuje. Pri nákupe zo zahraničia venujte extra čas overeniu dôveryhodnosti konkrétneho predajcu. 

Vyššie poplatky

S dovozom auta zo zahraničia sa viažu dodatočné poplatky, ktoré by ste nemuseli riešiť pri nákupe od miestneho predajcu.

Ak sa vám nápad s dovozom auta zo zahraničia páči, ale považujete ho za komplikovaný, nechajte to radšej na odborníkov. Ušetríte tak nielen čas, ale aj peniaze. Prejdime si, koľko vlastne stojí dovoz áut z Nemecka. 

V akej cene sa pohybuje dovoz áut z Nemecka

Cenu dovozu auta z Nemecka ovplyvňuje niekoľko faktorov. Medzi hlavné položky patria:

Kontrola originality 

Kontrola originality je povinnou jazdou pre všetky autá dovezené zo zahraničia. Počas kontroly sa overuje originalita dokladov od vášho auta, neoprávnené zmeny identifikátorov auta a vykonané zásady o konštrukcie. Cena sa pohybuje v rozmedzí 90 – 100 €.

Technická a emisná kontrola

Cena technickej a emisnej kontroly závisí od modelu vozidla a pracoviska, na ktorom sa nachádzate. Spoločne za tieto kontroly zaplatíte približne 100 €

Úradné preklady dokumentov

Na prihlásenie vozidla do evidencie budete potrebovať doklady. Keďže ide o auto z Nemecka, budú v nemeckom jazyku. Za preklady zaplatíte približne 20 – 40 € za 1 normostranu.

Do slovenského jazyka si tak budete musieť preložiť:

  • technický preukaz
  • potvrdenia o odhlásení vozidla (ak ide o vozidlo dovezené napr. z Talianska, Španielska atď.)
  • kúpno-predajnú zmluvu alebo faktúru (pokiaľ nie je vyhotovená v slovenskom alebo českom jazyku prípadne dvojjazyčná)
  • protokol o technickej a emisnej kontrole (pokiaľ si chcete dať uznať na Slovensku platnosť zo zahraničia)

Uznanie typového schválenia

Pri dovezenom vozidle tiež musíte podať žiadosť o uznanie alebo schválenie dovezeného vozidla. Za tento úkon zaplatíte 100 € či štandardnom konaní a 300 € pri zrýchlenom.

Samotný dovoz

Náklady na prepravu vozidla z Nemecka sa vzťahujú na vzdialenosť lokality, spôsobu prepravy a hmotnosť auta. Cena sa však pohybuje niekde medzi 750 – 950 €

Prepis vozidla

Od 1.7.2023 sa zmenili poplatky za prepis vozidla. V súčasnosti sú vo výhode novšie vozidlá s nižšími emisiami. Vzorec na výpočet prihlásenia auta do evidencie motorových vozidiel je aktuálne zložený z výkonu vozidla a jeho ekologického koeficientu. Zistite, aké sú sadzby poplatkov za prepis vozidla.

Prevozné značky

Prevozné značky sú dočasné registračné značky určené na legálny prevoz vozidla do krajiny, kde ho chcete prihlásiť. Je dôležité, aby mali platnosť počas celého procesu vybavovania prepisu až po zaradenie vozidla do evidencie. Za prevozné značky zaplatíte približne od 60 do 160 € (v závislosti od počtu dní). 

Poplatok za nakladanie s odpadom

Pri nákupe vozidla zo zahraničia musíte uhradiť aj poplatok, ktorý sa týka prevzatia zodpovednosti za nakladanie s odpadom z vozidla. Cenu poplatku si vypočítajte zadaním VIN čísla na stránke idovoz.sk.

Administratívna TK a EK

Pri dovezených vozidlách, ktoré sú staršie ako 4 roky sa vyžaduje absolvovať administratívnu emisnú a technickú kontrolu do 15 dní od prihlásenia vozidla do evidencie. Poplatok sa pohybuje vo výške 20 – 40 €.

Okrem týchto základných nákladov je potrebné počítať aj s povinným zmluvným poistením. Cena poistenia sa líši podľa poisťovne, vozidla a doplnkových služieb. Bežne sa pohybuje od 100 – 300 €

Pre rýchlejšie zorientovanie si pozrite ceny v tabuľke: 

Typ poplatkuVýška poplatku v €
kontrola originality90 – 100
úradné preklady dokumentov20 – 40 / normostrana
technická a emisná kontrola100
žiadosť o uznanie typového schválenia100 – 300 
prepis vozidla33 – 1 000
prevozné značky60 – 160 
PZP 100 – 300

Koľko stojí dovoz áut z Nemecka s Autom na kľúč 

Vyhliadli ste si konkrétny model? Pošlite nám ho a my vám pripravíme nezáväznú cenovú ponuku. Ešte nie ste rozhodnutí? Dajte nám vedieť, aké auto preferujete. Radi vám poradíme s výberom a budeme vás informovať o cene.

Ak sa rozhodnete pre dovoz auta z Nemecka s našou pomocou, zabezpečíme pre vás celý proces od výberu auta, kontroly až po jeho spoľahlivý dovoz na Slovensko. Cena štandardného dovozu do 5 – 10 pracovných dní vás bude stáť okolo 750 – 950 €

Pri kúpe nového auta musíte rátať aj s dodatočnými nákladmi na opravu. Využite našu službu predĺženej záruky a zbavte sa rizika výdajov za nečakané opravy. Záruka pokryje mechanické a elektronické poruchy až na 3 roky. Vybrať si môžete z viacerých programov DEFEND Car Protect.

Vypočítajte si celkovú sumu za registráciu vozidla

Zaujíma Vás koľko by stála komplexná registrácia vozidla? Stačí správne zadať požadované informácie a dozviete sa informatívnu cenu za zabezpečenie prihlásenia dovezeného vozidla.

Pre potvrdenie výslednej ceny aj so zarátaním správneho poplatku do recyklačného fondu nás neváhajte kontaktovať emailom a zašleme Vám cenovú ponuku na mieru.

* Výsledná cena je len informatívna, nezahŕňa recyklačný poplatok idovoz.sk
** povinné položky

Kontaktný formulár

Objednávka:

* Výsledná cena je len informatívna, nezahŕňa recyklačný poplatok idovoz.sk
** povinné položky

Odporúčané články

Čo o nás hovoria naši zákazníci

Kvalita zostáva dlho potom, ako sa zabudne na cenu. Staráme sa o prihlásenie vozidla alebo Vám dovezieme Vaše vozidlo zo zahraničia.

Stanislav S.

17.06.2024

Rychla reakcia na poziadavky, efektivne riesenia, prozakaznicky pristup, spolahlivost, serioznost. Par slov, ktorymi sa da vyjadrit moja osobna skusenost s touto spolocnostou. Uprimna vdaka.

Filip F.

15.06.2024

Velmi odporucam tuto spolocnost 👌 Nemam co vytknut, zamestnanci boli maximalne ochotni, seriozne a rychle jednanie, dostatocne vysvetlene vsetky informacie, tykajuce sa poskytnutia sluzby. Maximalna spokojnost 🙂…

Peter S.

06.06.2024

Výborná spolupráca, výborná služba! Všetko prebehlo podľa dohody, presne podľa podaných informácií, ako postup prihlasovania, tak aj termín. Ďakujem!

Jaroslav J.

30.05.2024

Velmi dobra spolupraca, dosrzane terminy, moto prihlasena bez problemov. Odporucam kazdemu

Patrik K.

22.05.2024

Viackrat som vyuzil vase sluzby, vzdy rychle vybavenie, bez akychkolvek problemov. Som rad ze takato spolocnost existuje, a verim, ze ako mne, tak pomozete kopec dalsim ludom. Urcite odporucam, maximalna spokojnost

Ľudovít Z.

18.05.2024

Potreboval som prevozku na obytny prives. Nebol ani problem posunut vratenie o dalsi den. Porevozka vybavena aj vratena promptne. Dakujem a vyuzijem aj na buduce.

Jozef E.

02.05.2024

Dakujem pracovnikom Autonakluc za rychle a profesionalne sluzby pri prihlaseni mojho vozidla dovezeneho z Nemecka. Som nesmierne rad, ze som uveril odporucaniu mojho kamarata a vyuzil vase sluzby. DAKUJEM.

Daniela S.

24.04.2024

Bola som veľmi spokojná so službami spoločnosti Auto na kľúč. Všetko prebehlo veľmi rýchlo a hladko, od začiatku až po koniec. Oceňujem ich profesionalitu a zákaznícky prístup, ktorý presiahol moje očakávania. S prepisom môjho auta z Nemecka mi veľmi pomohli a celý proces bol bez akýchkoľvek komplikácií. Určite odporúčam ich služby každému, kto hľadá spoľahlivého partnera pri prepise vozidiel. Veľká vďaka celému tímu!

Marcel D.

22.04.2024

Dakujem za sluzby , vsetko prebehlo rychlo a bez problemov , aj predlzenie pozicania prenosnej znacky , aj komunikacia na jednotku ! Odporucam

Peter G.

19.04.2024

Veľká spokojnosť. Silno odporúčam. ŠPZtky na auto individuálne dovezené z Nemecka vybavené za 4 dni. Hlboká poklona. Veľmi pekne ĎAKUJEM.

Odoberajte náš newsletter a my Vám pravidelne doručíme novinky & tipy zdarma.

Máte na nás otázku?

Zavolajte nám alebo napíšte a pokúsime sa Vám pomôcť.